Nawet się nie obejrzeliśmy, a już kwiecień za nami.
Tradycyjnie postanowiliśmy podsumować ten wspólnie spędzony czas.

W kwietniu dzieci:
1) brały udział w pokazie baniek mydlanych małych, dużych i olbrzymich. Dzieci z całego Zespołu szalały przez około godzinę wśród baniek mydlanych. Zabawa była wspaniała, tym bardziej, że pokaz był tajemnicą do samego końca. Wszystkie bańki były tęczowo kolorowe i wirowały lekko w powietrzu. Dzieci miały też możliwość tworzyć je samodzielnie.
2) brały udział w Szkolnym Festiwalu Piosenki. Poziom wykonawców był bardzo wysoki i jury długo debatowało nad definitywnym rozstrzygnięciem, kto zostanie nagrodzony, a kto wyróżniony.
3) klasa startowa przeprowadziła się do nowo wyremontowanej sali. Dzieci szybciutko odnalazły się w nowej rzeczywistości.
4) uczniowie klasy startowej, I i IV wzięli udział w pieszej wycieczce do Pajęczna. Do pokonania mieli trasę 6 km. Wszystkie dzieci dzielnie zniosły trud wędrówki. Po drodze uczestnicy mieli do wykonania szereg zadań związanych z mieszkańcami lasu, jego roślinnością itp. Wszyscy świetnie się bawili. Pogoda i humory dopisały. Dzieci po wykonaniu zadań otrzymały słodki poczęstunek.
5) Czterolatki w celu rozbudzenia „mlecznego” apetytu podczas zajęć wykonały mleczne koktajle. Dzieci miały okazję samodzielnie miksować owoce (oczywiście z pomocą i pod opieką wychowawcy) a także dodać mleko i cukier. Na koniec każdy mógł napić się do woli smacznego koktajlu bananowo-truskawkowego. Podczas przygotowywania smakołyku, dzieci dowiedziały się jak ważne jest zachowanie zasad higieny i bezpieczeństwa w wykonywaniu takich prac.
6) brały udział w kolejnym koncercie muzyków z Filharmonii Zielonogórskiej. Temat muzycznego spotkania brzmiał: „O gitarze prawie wszystko”. Dzieci miały okazję poznać trzy instrumenty: gitarę klasyczną, basową oraz elektryczną. Dowiedziały się jak wydobywa się dźwięk z tego instrumentu, do czego służą struny, pudło rezonansowe i przetwornik.
7) wzięły udział w Wielkanocnym Jajeczku. Na kilka dni przed Wielką Nocą, jak każe tradycja, odbyło się wielkie przedświąteczne spotkanie. Wzięła w nim udział cała szkolno-przedszkolna społeczność oraz rodzice i goście. Spotkanie rozpoczęliśmy od popisów każdej z grup – Pszczółki i Motyle odśpiewały piosenkę „Tęcza”, klasa startowa przedstawiła inscenizację „Wielkanocna historia o wielkim jaju”. Czas umiliły nam również wesołe wierszyki klasy pierwszej. Krótki występ umiejętności recytatorskich i wokalnych przedstawili uczniowie klasy czwartej. W czasie uroczystej kolacji wielkanocnej smakowaliśmy pyszności, które przygotowali dla nas rodzice. Nie zabrakło również poszukiwania jajeczek wielkanocnych i drobnych upominków.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc w organizacji uroczystości. Wiemy, że na rodziców naszych dzieci możemy zawsze liczyć!
8) obchodziły Światowy Dzień Książki. Dzieci dowiedziały się jak powstają strony, okładka i tomy, dowiedziały się w jaki sposób powstaje papier. Film edukacyjny z cyklu Jedynkowe Przedszkole pt. „Jak powstały książki” pozwolił nam się przenieść do prawdziwej drukarni.
9) uczniowie klasy startowej, I i IV wzięli udział w spotkaniu z reprezentacją Polski w skokach. Dzieci miały okazję zobaczyć m. in: K.Stocha, J.Ziobro, D. Kubackiego, S. Hulę i K. Miętusa.
Dzieci brały udział w konferencji, miały możliwość osobistego zadania pytania sportowcom. Udało się nam zdobyć autografy. Były bardzo podekscytowane i zarazem bardzo dumne, że mogły zobaczyć tak wybitnych sportowców na żywo.
10) miały okazję uczestniczyć w „Kinie w szkole i przedszkolu”. Dzieci z każdej z grup/klas jak na prawdziwe kino przystało zajadały popcorn, oraz inne przekąski podczas seansu bajkowego.

Podczas zajęć dodatkowych m.in.:
1) dzieci rozmawiały na temat powietrza. Wykonały m.in. doświadczenie pt.” Ile waży powietrze?” używając balonów i plastikowych rurek.
2) przeprowadzona została inscenizacja pt. „Dlaczego papugi papugują”. Dzieci wyodrębniały postaci w scence, decydowały jakim zwierzątkiem chcą być. Każda postać w naszym „teatrzyku” grana była podwójnie. Taki zabieg wzmacniał efekty dramatyzowania sytuacji oraz mobilizował uwagę.
3) omówiły zasady savoir-vivreu obowiązujące w autobusie.
4) uczyły się grać w tenisa stołowego.
5) ćwiczyły elementy wybranych tańców towarzyskich.

Dodatkowo przedszkolaki od kwietnia regularnie uczestniczą w zajęciach ruchowych (poza zumbą oczywiście). Podczas tych zajęć dzieci rozciągają mięśnie nóg, kręgosłupa, ścięgna Achillesa oraz stymulują receptory stóp np. poprzez chodzenie po woreczkach z fasolą i grochem.

Oczywiście nie brakuje również zabaw na świeżym powietrzu, które uatrakcyjniają zawody sportowe, gra w piłkę nożną czy zabawy z chustą animacyjną.

Czterolatki w tym miesiącu poznały technikę origami a klasa pierwsza poznała i uczyła się pracować metodą map myśli.

W kwietniu swoje urodziny obchodzili: Klaudia, Maja, Filip. Uroczystości urodzinowe Oli z uwagi na chorobę zostały przełożone na miesiąc maj.

Miesiąc kwiecień to czas różnego rodzaju konkursów. A oto lista naszych sukcesów:
1) Klaudia i Jagoda reprezentowały nasz Zespół na powiatowym szczeblu Konkursu Recytatorskiego Pro Arte 2014. Obie dziewczynki otrzymały wyróżnienie (każda w swojej kategorii wiekowej).
2) Obie dziewczynki wzięły również udział w Powiatowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej (Jagoda wróciła z wyróżnieniem).
3) Michał i Jagoda zakwalifikowali się do finału Międzynarodowego Konkursu Gier Logicznych i Matematycznych.
4) Jagoda i Michał otrzymali wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Eko-Planeta.
5) Dawid brał udział w Mistrzostwach Polski Juniorów w Pływaniu.
Ogromne gratulacje! I oby tak dalej!!!

To tylko wybrane zdarzenia z dni, które dzieci spędzają w szkole czy przedszkolu. O tym, ile się dzieje każdego dnia informujemy Państwa każdego dnia za pośrednictwem newslettera. Zachęcamy do jego czytania oraz subskrypcji naszego kanału YouTube.

Przed nami maj. Czy będzie równie ekscytujący? Zadbamy o to z pewnością!

Pozdrawiam,
Aneta Woźniak-Ziółkowska