Za nami kolejne dwa tygodnie, podczas których (jak to w naszym Zespole zwykle bywa) wiele się działo.
1) Udaliśmy się na pierwszą bezpłatną dla naszych podopiecznych wycieczkę. Był to wyjazd do Żar. Dzieci młodsze spędziły czas w Sali Zabaw Twórczych, gdzie miały okazję wyszaleć się w fantastycznym miejscu. Miejscu nietypowym, bo niemającym niczego wspólnego z salami zabaw jakie wszyscy znamy.
W tym czasie uczniowie z klasy pierwszej i czwartej pod czujnym okiem nauczycieli i ratownika korzystali z uroków basenu Wodnik w Żarach.
Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy na obiad do szkoły.
Dzieci okazały się fantastycznymi uczestnikami tego typu wyjazdów wykazując się zdyscyplinowaniem i ogromną chęcią poznawania wszystkiego co nowe (dla wielu z nich była to pierwsza podroż autobusem, a dla większości maluszków – pierwsza wycieczka bez udziału rodziców).
2) Dzieci z klasy startowej, pierwszej i czwartej w tygodniu przed Świętem Zmarłych uporządkowały i udekorowały jeden z opuszczonych grobów na terenie tutejszego cmentarza. Dzieci ustaliły, że będą się nim opiekować nie tylko przed dniem 1 listopada.
3) Uczniowie klasy startowej i pierwszej wzięli udział w kolejnych warsztatach z cyklu Mali odkrywcy, w ramach których poznawali w praktyce pojęcie animacji (czym jest pozorny ruch, kto sprawia, że postacie z bajek ożywają), oraz przygotowywali pyłomierze (celem zadania było poznanie źródeł zanieczyszczenia powietrza).
W ramach tematu „Poznajemy kontynenty – Ameryka Południowa” dzieci miały okazję zobaczyć stroje ludowe pochodzące z Brazylii, zapoznać się z roślinnością oraz gatunkami zwierząt żyjących na tym kontynencie. Oglądały zdjęcia przedstawiające lasy deszczowe, uprawy, m.in. ananasów. Poznały nazwy popularnych przypraw uprawianych w Ameryce Południowej. Wielką frajdę sprawiło im wspólne degustowanie świeżego ananasa.
4) Na zajęciach dodatkowych z savoir-vivre rozmawialiśmy o zasadach dobrego wychowania w zakresie nakrywania do stołu. Dzieci ćwiczyły sposób ułożenia sztućców. Dowiedziały się również, że gwarancją udanego przyjęcia są nie tylko smaczne potrawy i miła atmosfera. Niemniej ważny jest elegancko nakryty stół. Dlatego warto zapoznać się z ogólnie obowiązującymi zasadami savoir-vivre. Szczególnie teraz, kiedy za pasem okres świątecznych spotkań.
5) Ostatni tydzień upłynął nam pod hasłem „Polska – moją ojczyzną”. Dzieci w trakcie zajęć rozmawiały o tym, czy jest polskość, patriotyzm jaki są nasze symbole narodowe i dlaczego powinniśmy być dumni z naszego kraju. Ukoronowaniem tych rozmów był montaż słowno-muzyczny przygotowany z okazji Dnia Niepodległości przez uczniów klasy startowej i czwartej. W apelu wzięły udział wszystkie dzieci. I co zaskakujące – maluchy, które może nie do końca rozumiały sens wypowiadanych słów, recytowanych wierszy wykazały duże zainteresowanie całą uroczystością. W postawie na baczność wysłuchały śpiewanego hymnu narodowego, a potem z uwagą obejrzały całe przedstawienie. Dużą dla nich niespodzianka były kotyliony w barwach narodowych, które zostały przypięte do ich bluzeczek.
Jesteśmy bardzo dumni z postawy naszych podopiecznych.
6) W szkole odbył się pierwszy konkurs recytatorski. Wzięły w nim udział dzieci uczestniczące w zajęciach teatralnych. Ich zadaniem było piękne wyuczenie się utworu wierszowanego a następnie jego prezentacja przed grupą i jury. Dzieci, pomimo stresu, pięknie się zaprezentowały. Nie przyznano miejsc, gdyż z uwagi na bardzo wyrównany poziom, wybór był praktycznie niemożliwy. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone drobnymi upominkami.
7) Uczniowie klasy czwartej mają za sobą kolejne ważne sprawdziany i prace klasowe. Gratulujemy świetnych wyników! Oby tak dalej!
8) W tym tygodniu została oddana do użytku nowo wyremontowana jadalnia. Dzieci spożywały posiłki w śnieżnobiałej jadalni, w miejscu specjalnie do tego przygotowanym. Posiłki smakowały im o niebo lepiej niż we własnej sali.
A co przed nami?
W ciągu nadchodzących dwóch tygodni planujemy:
1) W najbliższy wtorek kolejne spotkanie z muzyką klasyczną. Dzieci będą miały możliwość obejrzeć i wysłuchać bajkę muzyczną: „Pan Maluśkiewicz i Wieloryb” Niesamowite morskie historie, które przeżył pan Maluśkiewicz, bohater wiersza Juliana Tuwima, opowiedzą słowami i muzyką: aktorka, śpiewak oraz muzycy (gitarzysta, puzonista i pianista). Dzieci zapoznają się z możliwościami ludzkiego głosu oraz poznają efektowne brzmienia puzonu.
Oczywiście koncert jest nieodpłatny.
2) Grupa 4-latków będzie świętować kolejne urodziny – w tym tygodniu swoje święto będzie miała Ada.
3) W grupie 3-latków również będziemy mieli solenizantów – Kubusia i Juleczkę (w kolejnym tygodniu).
4) Urodziny koleżanki (Sary) będzie świętować również klasa startowa (w kolejnym tygodniu).
3) Dzieci udadzą się na krótką wycieczkę niespodziankę (wyjazd do Nowogrodu).
4) Będziemy obchodzić Święto Pluszowego Misia.
I oczywiście, jak w każdym tygodniu dzieci będą brały udział w zajęciach z tańca towarzyskiego, zumby, języka angielskiego i francuskiego (zgodnie z harmonogramem zajęć) i zajęciach dodatkowych (Savoir-vivre, Mali odkrywcy, O wartościach i uczuciach, zajęciach plastyczno-technicznych i teatralnych).
Do zobaczenia we wtorek.