W środę, 2016-01-20, przedszkolaczki w ramach półkolonii uczestniczyły w zajęciach pt. “Powiedz NIE nieznajomemu”. Warsztaty te miały na celu zapoznanie dzieci z sytuacjami społecznymi zagrażającymi ich bezpieczeństwu w kontaktach z dorosłymi.

Zajęcie rozpoczęlismy od odczytania wiersza pt. „Obcy”.
Tekst a także pogawędka na jego temat pokazały dzieciom jakie niebezpieczeństwo może nieść rozmowa z nieznajomym. Zwróciły uwagę na nieodpowiednie, bardzo ryzykowne zachowania dzieci.

Przedszkolaki chętnie wypowiadały się w swobodnej rozmowie, miały okazję (przy użyciu własnoręcznie zrobionych sylwet) odegrać scenki dramowe pt.„Jestem sam w domu”, ”Na placu zabaw”, ”Obca osoba częstuje dzieci lizakami”.

Wspólnie wysnuły wnioski wynikające z treści: zawsze należy słuchać rodziców, nie rozmawiać z nieznajomymi, nie przyjmować słodyczy od obcych, nie udzielać informacji o miejscu zamieszkania.

Inną wskazówką odpowiedniej postawy, zachowania w przypadku „zaczepki” ze strony osoby dorosłej (nieznajomej) była historyjka obrazkowa pt. „Spotkanie w parku ”.Dzieci trafnie oceniły i uzasadniły postępowanie dziewczynki . Miały okazję nauczyć się prostych sposobów obrony przed podejrzanymi zamiarami nieznajomego np. odmówić słowem NIE, tupać, głośno krzyczeć, wzywać pomocy.

Na zakończenie zajęć dzieci kolorowały obrazki policjanta.

Mamy nadzieję, że była to naprawdę dobra lekcja dla naszych przedszkolaczków.

Fotorelacja