Drugi dzień naszej Zielonej Szkoły rozpoczęliśmy oczywiście od sytego śniadania, aby mieć dużo siły na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego – historycznej części Poznania. Dzieci podzielone na trzy grupy udały się do Bramy Poznania oraz do Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci.
Nasze najmłodsze pociechy odbyły edukacyjny spacer po Ostrowie Tumskim razem z Mieszkiem I, a może raczej śladami Mieszka I. Przenieśliśmy się w przeszłość do początków powstania Państwa Polskiego. Zwiedziliśmy Bazylikę Św. Piotra i Pawła oraz jej podziemia, w których zobaczyliśmy ruiny pierwszej Katedry – miejsce pochówku pierwszych władców Polski.
Czwartaki poznały historię Ostrowa Tumskiego z czterech różnych stron świata. Zapoznały się z topografią miasta oraz jego znaczeniem w dziejach budowy Państwa Polskiego. Podsumowaniem ich spotkania był quiz.
Starsi uczniowie natomiast zwiedzali Ostrów Tumski… po angielsku! Zadaniem dzieci podczas gry terenowej było wskazanie dróg prowadzących do najważniejszych obiektów wyspy (oczywiście po angielsku) przy pomocy mapki Ostrowa i kompasu.
Wizyta w Rezerwacie Archeologicznym rozpoczęła się od projekcji filmu w technologii 3D dotyczącego średniowiecznego budownictwa. To jak wygląda dzisiejsza lokalizacja miast wyznaczali budowniczy wieki temu. Na decyzję gdzie się osiedlić miało wpływ wiele czynników. Zobczyliśmy, jak wygląda przekrój wału obronnego i byliśmy pod ogromnym wrazeniem jego skomplikowanej konstukcji stworzonej bez użycia gwoździ.
Po powrocie z Poznania dzieci spędziły wieczór ogrzewając się przy ognisku i kibicując reprezentacji Polski podczas meczu z Armenią.
A w nocy… Szaleństwo. Przecież to tzw. zielona noc