Drodzy Rodzice,

Niestety już wiemy, że placówki oświatowe pozostaną zamknięte jeszcze przez jakiś czas. Z pewnością do Świąt Wielkanocnych, a może dłużej? Trudno dziś przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja.
Mamy świadomość, że jest to trudny czas dla Państwa (zorganizowanie opieki nad dziećmi a także praca własna Państwa).
Dla nas nauczycieli to też nie czas na odpoczynek, to czas, kiedy zgłębiamy swoją wiedzę, nadrabiamy zaległości, szukamy nowych inspiracji i pomysłów w tym trudnym czasie, szukamy rozwiązań do dalszej pracy, do pracy zdalnej i jesteśmy duchem (ciałem nie możemy) przy naszych uczniach..

Na dniach ma się ukazać rozporządzenie MEN, które ureguluje organizację zajęć edukacyjnych prowadzonych w formie zdalnej.
W obecnej chwili nie jestem w stanie nic bliżej Państwu powiedzieć, podać norm czasowych, sposobu organizacji pracy, póki akty wykonawcze nie ujrzą światła dziennego. Nie wiemy, czy i ile zajęć będzie miało być prowadzonych w formie wideokonferencji, ile w formie e-learningu. Podobnie jak Państwo czekamy na wytyczne MEN.

Mogę tylko zapewnić, że staramy się przygotować, jak umiemy, do nowej sytuacji. Dzieci ze szkoły miały już namiastkę e-learningu. Ze wszystkimi z Państwa staramy się (z dziećmi również) być w stałym kontakcie. Bo właśnie ów kontakt jest wg nas najważniejszy. Choćby był tylko online.
Pewnie części z Was taka forma odpowiadała, części nie.
Pewnie macie swoje zdania, sugestie w tym zakresie. Piszcie proszę o tym do mnie czy do Wychowawców. Chcemy znać zdanie Państwa i Waszych/naszych dzieci.

Z drugiej strony i my mamy do Państwa prośbę o danie dzieciom pewnej swobody czy raczej obdarzenie zaufaniem i przejęciem przez dzieci odpowiedzialności za proces uczenia się..
Dla dzieci to dobry czas do uczenia się jak gospodarować czasem, do organizowania sobie tak dnia, by był czas i na relaks i na naukę i na książkę czy zabawę. Tu proponuję opracować wspólnie z dzieckiem harmonogram dnia z przedziałami godzinowymi i przestrzeganie go. Przez wszystkich. Przez dorosłych również.

Dzieci nie muszą i nie powinny być zdane na Państwa pomoc. Zadania, które do tej pory trafiały do nich myślę, że w żaden sposób nie przekraczały ani umiejętności dzieci ani nie wymagały Państwa kontroli. No, może wówczas, gdy dziecko poprosi o sprawdzenie chcąc się pochwalić efektem pracy. W szkole to my, nauczyciele, na bieżąco sprawdzamy efekty pracy dzieci. I tak jest i teraz, choć zdalnie.

Wiem, że każdy ma swój rytm dnia i swoje domowe zasady, ale poniżej kilka propozycji, które być może przydadzą się i Państwu w organizacji dnia codziennego:

1) Utrzymaj szkolny tryb dnia.
2) Wstawaj o tej samej porze.
3) Zachowaj poranną rutynę – pamiętaj o higienie i śniadaniu. Nie chodź cały dzień w pidżamie. 
4) Przed rozpoczęciem nauki/pracy wyjdź do ogródka, czy na balkon, albo otwórz okno, by pooddychać świeżym powietrzem.
5) O określonej, ustalonej porze, zacznij pracę/naukę.
6) W czasie pracy/nauki rób sobie małe przerwy. W szkole dzieci wychodzą przecież na korytarz, w pracy podnosimy się znad biurka, by zrobić sobie kawę.  Rozciąganie się, podniesienie się z miejsca, spacer po mieszkaniu, wyjście na balkon, będą regenerowały umysł.
7) Zaplanuj sobie czas popołudniowy. Tu uwaga do dzieci. Pamiętaj, że rodzice nadal będą pracować, choć może fizycznie pozostają w domu i nie zawsze będą mogli spędzić z Tobą czas, gdy Ty już masz wolne.
8) Utrzymuj kontakty towarzyskie. Ale TYLKO online czy za pośrednictwem telefonu. Rozmawiaj z kolegami/koleżankami, dziel się pomysłami, tym co robisz, a czasem własnymi rozterkami. Do dzieci: pamiętajcie też, że zawsze możecie pisać do swoich nauczycieli/wychowawców. Prosić o pomoc, radę, nie tylko w kwestii ułamków czy rozbioru logiczno-gramatycznego zdania.
Zawsze możecie też zrobić na poziomie klasy własny konkurs na np. najlepiej posprzątany pokój czy najpiękniejsze śniadanie. 
9) Ustalcie wspólny czas, który będziecie spędzać razem z całą rodziną. Jak go spędzicie, zależy już od Was i Waszych zwyczajów. Czy pogracie w planszówki, czy pooglądacie wspólnie ulubiony serial, czy razem pogotujecie. Pomysłów na ten czas jest przecież masa, a ja wiem, że jesteście kreatywni.
Odłóżcie wtedy telefony na bok (wszyscy), by nic nie zakłócało wspólnie spędzonych chwil.
10) Do dzieci: zapytaj rodziców, jak w czasie szkoły online możesz pomóc w domowych pracach. To świetny czas by nauczyć się gotować, obsługiwać pralkę czy prasować. Młotek czy wiertarka też mogą okazać się całkiem przystępnym i fajnym narzędziem.
11) Ustalcie sobie limit grania w gry komputerowe czy oglądania TV. Będziecie mieć przecież i tak dużo więcej czasu na chwile spędzone przy komputerze.
12) Około 1 do 2 godzin przed snem wyłącz elektronikę. Wszystko po to, by móc spokojnie zasnąć.
13) Przed pójściem spać „pogadajcie” w domu o tym, co udało się zrobić w ciągu dnia, wyciągnijcie wnioski na następny dzień. Może stwierdzicie, że na coś potrzebujecie więcej czasu, a na coś mniej?
14) Spróbuj wyciszyć się przed snem. Praktykuj ćwiczenia oddechowe. Próba skupienia się choćby przez 5-10 min. na własnym oddechu z pewnością pomoże wyciszyć inne myśli.
15) Dbaj o sen i jego jakość. To wzmacnia odporność i fizyczną i psychiczną.
16) Dbaj o to, co jesz.. Szczególnie teraz, gdy będąc w domu możemy stale podjadać. Unikaj tego. Jedz posiłki o wspólnie ustalonych porach.

A przede wszystkim dbaj o siebie i bliskich. Jak to możesz zrobić? Nie ma prostszej metody niż pozostanie w domu…

Doceńmy ten czas bycia razem i wyciągnijmy wnioski na przyszłość. Oby to, co się dzieje zmieniło nasze postrzeganie świata. I wpłynęło pozytywnie na wzajemnie relacje. W domach i poza nimi.
Oby solidarność i chęć niesienia pomocy pozostały z nami na dłużej…
Tego sobie i Państwu z serca życzę.

Aneta Ziółkowska