Pierwszy dzień półkolonii w ZS-P Pro Novo już za nami.

Zimowe ferie rozpoczęliśmy od poznania kultury włoskiej.
Podczas zajęć dzieci poznały włoskie słowa oraz zwroty.
Nauczyliśmy się witać, żegnać, prosić, a także przedstawiać się po włosku. Poznaliśmy także wiele ciekawostek na temat włoskiej kultury.

Po teoretycznym wstępie przystąpiliśmy do czynności praktycznych, mianowicie do przygotowania – krok po kroku – ciasta na pizzę. W czasie, gdy ciasto w ciepłym pomieszczeniu spokojnie sobie wyrastało, nasi uczniowie musieli zmierzyć się z kilkoma zadaniami.

Wszystkie zadania ukryte były w trzech kopertach, w różnych miejscach, w sali gimnastycznej. Pierwsza – czerwona koperta (pierwszy kolor na włoskiej fladze) kryła w sobie polecenie, aby narysować w grupach kontur mapy Włoch. Następnie wszystkie grupy porównywały swoje mapy z rzeczywistym jej kształtem.
Uczniowie poznali także najważniejsze włoskie miasta i ich zabytki (m.in. Rzym, Piza, Wenecja). Kolejnym zadaniem, które czekało na uczniów w białej kopercie – było zbudowanie Krzywej Wieży. Grupy miały do dyspozycji różnej wielkości klocki, karty do gry, kostki cukru oraz plastikowe kubeczki. Podczas wykonywania zadania liczyła się kreatywność uczniów.
Ostatnie zadanie czekało na uczniów w zielonej kopercie – dzieci miały przygotować, już każdy indywidualnie, projekt weneckiej maski. Do dyspozycji uczniowie mieli kolorowe brokaty, pióra, kredki itp.

Po wykonaniu wszystkich zadań przystąpiliśmy do przygotowywania pizzy. Każda grupa wykładała swoje ciasto na blaszki i kroiła przyniesione składniki, a było ich naprawdę sporo. Następnie każdy uczeń, według uznania, układał na swojej części ciasta wybrane dodatki: ser, pieczarki, był nawet kurczak i salami, pomidorki oraz kukurydza.
Pizza trafiła do piecyka.

Dzień zakończyliśmy degustacją, chyba uwielbianej przez wszystkich, a tym smaczniejszej, bo samodzielnie przygotowanej – pizzy!

Fotorelacja