Niedawno uczniowie klasy VI „a” wzięli udział w konkursie organizowanym w ramach 18. edycji Europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej.
Konkurs pod hasłem „Razem dla pokoju” został ogłoszony przez Główną Kwaterę ZHP w Warszawie.

W projekcie brały udział różne grupy z całej Polski, spośród których klasa VI została nagrodzona wyróżnieniem :).

Swoje działania uczniowie realizowali na lekcjach języka polskiego w formie dwóch bloków tematycznych.
Blok pierwszy dotyczył problemu globalnego ocieplenia. Zwieńczeniem całego cyklu była debata ekspercka na temat ochrony przyrody („Przyroda – należy o nią dbać czy lepiej nic nie robić?”), do której dzieci przygotowywały się przez tydzień. Na koniec dyskusji cała klasa zgodnie przyznała, że o środowisko nie tylko należy, ale nawet trzeba dbać.
Głównym wnioskiem z debaty jest opinia, że „naprawianie świata należy zacząć od naprawiania swoich uczynków, własnego zachowania i dbałości o swoje najbliższe otoczenie i bliskich”.

Drugi blok tematyczny został zrealizowany w oparciu o lekturę „W 80 dni dookoła świata” autorstwa Juliusza Verne’a, która wprowadziła uczniów w podróż dookoła świata, dzięki czemu mogli poznać ciekawe miejsca, różne tradycje i wierzenia, a przede wszystkim trudne sytuacje i problemy ludzi należących do innych kultur.
Kropkę nad „i” stanowiło klasowe przedstawienie teatralne, w którym uczniowie klasy VI wcielali się w rolę bohaterów, przenosząc treść lektury na grunt współczesny.
Stało się to podwaliną do rozmów na temat tolerancji, a przede wszystkim do sformułowania wniosków dotyczących tego, że „INNY” NIE ZNACZY GORSZY.

Fotorelacja